Vytlumení Hyundai Coupe RD

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vytlumení Hyundai Coupe RD

Po peripetijích z výběrem autorádia (vybráno autorádio zn. Alpine) jsem se rozhodl k dalšímu kroku, a to k vytlumení auta.

Jelikož v autě převážím kolo, tak koupě subwooferu a zesilovače nepřipadala v úvahu. Proto jsem sériové repro nahradil výkonějšími kousky (ovály Sony Xplód /pouze dočasně, přemýšlím nad nějakou alternativou/) a ve dveřích Infinity. Na přístrojovou desku jsem přidal výškové repro MAC.

Zvuk se zlepšil, ale pořád to nebylo ono, tak jsem se prokousával různými fóry až jsem se rozhodl k vytlumení prvně dveří, a potom zbytku auta. Volil jsem vytlumení nikoli celého auta, ale pouze prostoru za repro (u dveří je pochopitelné že musí jít celé, zadní část je jen za repro).

Před prací si doporučím zvolit roční období, kdy bude teplo. Já jsem dělal vytlumení na parkovišti, jelikož garáž nemám k dispozici. Navíc vytlumení dveří jde v garáži špatně, dveře musí být plně otevřené.

Teď k materiálu. Já jsem po konzultaci z prodejci revilohifi použil materiál Groud Zero GZDM AB, který jsem použil na vytlumení vnitřní strany dveří, na zadělání otvorů ve dveřích jsem použil STP Alum a na vnitřní stranu dveří pod tapecírunk Gladen Audio Aero Foam.

Samotná montáž spočívala v odstrojení dveří, po odstrojení dveře pořádně zevnitř očistit a odmastit. Na to jsem použil vodu z jarem, kterou jsem potom pořádně utřel do sucha, aby materiál držel. Přístup na nalepení materiálu na vnitřní stranu je dosti krkolomný, dveře jsou dělány vcelku. Po polepení vnitřní strany je potřeba zaslepit otvory tak, aby zvuk nešel do tapecírunku. Po zaslepení všech děr a dírek je na řadě poslední část a to je polepení vnější části dveří. Po nastrojení dveří je potřeba překontrolovat funkčnost jak repro, tak pozičního světla a el. oken (nebo budete jako já provádět rozborku tapecírunku znova 🙂 ). Jakmile máte hotové jedny dveře, druhé už jdou rychleji. Jak bylo vše hotové, proběhla poslechová zkouška z utvrzením, že investice nebyla vyhozená z okna a zvuk se zlepšil o vice jak 50 % (zbylých 50% se ztratil vinou nevytlumené zadní části.).Časová náročnost je tak +- 6h.Lze to stihnou i rychleji, ale já jsem si s tím hrál 🙂

Dveře po vlepení vnitřního materiálu

Dveře po vlepení vnitřního materiálu

Dveře po vlepení vnějšího materiálu

Dveře po vlepení vnějšího materiálu

Zadní část jsem se rozhodl vytlumit onehda. Ta je pracnější, z důvodu pracnějšího odstrojení kokpitu auta. Musí ven zadni sedačky, tapecírunk kufru a zadní části interiéru. Materiál jsem volil stejný krom STP Alum, který už se nevyrábí, místo něj jsem použil VBF Protection Noise 15.

Montáž opět spočívá v odstrojení zadní části interiéru, následném odmaštění a očistění a vlepení materiálu.U zadní části se materiálu potřebuje více, celkový počet plátu materiálu shrnu na konci příspěvku 🙂 V zadní části je docela dost otvorů na zaslepení.Po úspěšném provedení všech postupů jsem zbylý materiál nalepil pod zadní sedačky.Potom jsem pořádně dotáhnul všechny šrouby pásů a promazal úchyty sedaček (při najíždění do zatáček jsem pokaždé slyšel „jakoby kovové cinkání“). Jakmile máme interiér nastrojen, provedeme zkoušku funkčnosti repro.U mě zkouška proběhla bez opětovného rozebírání 🙂 a poslechově byl zvuk pěkný, hutné basy bez jakéhokoliv rezonování plastů.Časovou náročnost typuji tak na cca 7-8h kvůli náročnosti odstrojení.

Po téhle zkušenosti jestě přemýšlím nad vytlumením zavazadlového prostoru, ale to je prozatím v plánech (děsně mě rozčilují po přejetí nerovností různé pazvuky ze zadního prostoru, a stab. tyčky to nejsou 🙂 )

Nyní je na řadě cele shrnutí této akce. Vše, co popisují na různých fórech o vytlumení, je do puntíku pravda. Doporučuji pro ty, kteří jsou „hudebně úchylní“ jako já 🙂 . Zvuk je v autě o 100% lepší i bez subwooferu a zesilovače (ovšem musí být dobré autorádio). A nyní kolik mě ta sranda stála? Časově je to docela náročné, ale dá se to zvládnout. Doporučuji provádět instalaci sám, jelikož druhá osoba by se tam akorát pletla 🙂

Použitý materiál, počet a cena:

  • Groud Zero GZDM AB – 23ks – 1265kč
  • STP Alum – 1ks – 418kč
  • Gladen Audio Aero Foam – 4ks – 916kč
  • VBF Noise Protection 15 – 2ks – 378kč

Celkově mě vyšlo vytlumení na 2997kč plus nějaké to poštovné.